Insert GT, Nexo

Rewizor nexo a Rewizor GT – banki

Jeśli chcemy porównać dwa programy, Rewizor GT i Rewizor nexo pro, w kontekście modułu bankowego, musimy powiedzieć, że te obie aplikacje posiadają podobną logikę związaną z usługami bankowymi jednak dzieli je sporo różnic funkcjonalnych.

W obu programach można połączyć się online z kilkoma bankami w Polsce. Programy zarówno w wersji GT jak i nexo mają wbudowaną obsługę on-line banków:

  • ING Bank Śląski
  • mBank
  • BNP Paribas Bank Polska

Obsługa bankowości internetowej Rewizor GT i Rewizor nexo pro jest połączona z wyżej wymienionymi bankami, umożliwiając użytkownikom łatwe zarządzanie przelewami przychodzącymi i wychodzącymi oraz obsługę tzw. instrukcji bankowych dla przelewów online, które mogą być generowane na podstawie rozliczeń.

Korzystaj z bankowości internetowej do rozliczania zleceń bankowych w dwóch procedurach.

Dzięki automatycznemu wykorzystaniu instrukcji oraz „dopasowania” przy imporcie wyciągu internetowego, znacznie poprawia się komfort pracy, realizowane są dwie procedury i automatyczne rozliczenia w procedurach. Nie ma potrzeby nadzorowania tego procesu, gdyż robi to za nas program na podstawie wcześniej wygenerowanych dyspozycji. Oczywiście powyższa sytuacja dotyczy głównie wypłat z naszego konta, ponieważ służą one do dyspozycji bankowych.

W przypadku przelewów przychodzących sytuacja jest nieco inna, jednak obie procedury stają na wysokości zadania, a jeśli użytkownik upewni się, nasz kontrahent przypisuje mu konto bankowe w bazie procedur. Współpraca z operacjami bankowymi np. wpłata na rachunek również jest bardzo zadowalająca. Gdyż przede wszystkim sprowadza się do identyfikacji kontrahenta, co odbywa się automatycznie po wprowadzeniu działalności bankowej.

Oczywiście możemy się spodziewać, że nie zawsze będziemy znać rachunki bankowe naszych kontrahentów na etapie wystawiania dokumentów sprzedaży, jednak oba te programy zapewniają automatyczne pobieranie wszystkich rachunków naszych kontrahentów z tzw. „białej listy”, co jest dużym  ułatwieniem na przyszłość.

Nie możemy jednak wykorzystać bankowości internetowej do komunikacji z bankiem, a sytuacja korzystania z pliku wymiany danych w formacie MT 940 wygląda trochę inaczej. Oba programy obsługują format MT 940, z tą różnicą, że aby skorzystać z powyższego formatu w przypadku programu Rewizor GT, musimy dokupić dodatek o nazwie red plus, aby aktywować moduł homebanking.

Moduł homebanking programu Rewizor GT umożliwia importowanie transakcji bankowych w formie transakcji odzwierciedlającej rzeczywiste transakcje bankowe, pozwala rozliczać się na podstawie transakcji i na tej podstawie generować usługi bankowe, które można księgować indywidualnie lub w połączeniu jako zaimportowany jeden wyciąg bankowy.

Dużym problemem jest to, że niektóre banki niestety z nieznanych nam powodów do dziś nie udostępniły pliku w formacie dziennych wyciągów bankowych MT 940.

Często spotykamy się z sytuacją, że klienci mają tylko jeden plik MT 940 w formacie miesięcznym. Niestety, jeśli chodzi o wyciąg zbiorczy, a próbując przyporządkować go jako grupę operacji bankowych za cały miesiąc pod jedną datą, spowoduje to spore zamieszanie przy wpisywaniu rachunku księgowego. W takim przypadku konieczne jest ręczne rozbicie dużej liczby miesięcznych wyciągów bankowych na oddzielne wyciągi. W związku z tym w tym przypadku zalecamy skorzystanie z importu pojedynczej transakcji bankowej, która może być również zaalokowana i wykorzystana jako pojedyncza operacja zarejestrowana na rachunku, które powodują poprawne zapisy. Oczywiście w przypadku importu wszystkich transakcji bankowych ich suma zwraca prawidłowe saldo rachunku księgowego.

W przypadku programu Rewizor nexo pro należy zwrócić uwagę, że tylko wersja pro posiada wbudowaną funkcję odczytu wyciągu bankowego z pliku MT 940. Sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ program po zaimportowaniu automatycznie utworzy dwa dokumenty plik MT 940. Jeden to wyciąg bankowy związany z działalnością bankową, gdzie nie ma pojęcia transakcji bankowych. Oprócz zaimportowania pliku MT 940 w programie Rewizor nexo pro, otrzymujemy również prawie całkowicie przygotowany zestaw danych, który możemy w razie potrzeby edytować i parametryzować.

Kolejną zaletą Rewizora nexo pro i Rachmistrza nexo pro jest to, że obsługuje on również import plików MT 940.

W przeciwieństwie do swojego odpowiednika Rachmistrza GT, który w ogóle nie obsługuje rozliczeń i bankowości. Program ma wbudowany mechanizm automatycznej identyfikacji usług bankowych na podstawie zawartych w nim danych wniosków.

Mechanizm ten jest bardzo skuteczny, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo czasu np. przy rozwiązywaniu rozliczeń, ponieważ program może zapłacić za sprawną własność w oparciu o kilka kryteriów na podstawie informacji o nazwie rachunku bankowego kontrahenta, zidentyfikować istniejące rozliczenia i je przetworzyć w uznaniu.

Rewizor nexo Pro banki

Kolejną ciekawą cechą automatycznej identyfikacji jest ten mechanizm – w momencie wykrycia zgodności danych kontrahenta z naszym kontrahentem w bazie, niektóre dane zostaną uzupełnione, np. konto kontrahenta, którego nie mieliśmy wcześniej wprowadzonego w systemie.

Należy również wspomnieć, że Rewizor nexo pro i Rachmistrz nexo pro posiadają bardziej rozbudowane funkcje związane z tzw. typami operacji bankowych, które jako użytkownicy programu możemy z łatwością wykorzystać i wykorzystać przy konstruowaniu trybów importu operacji bankowych. Promuj tworzenie samego planu i odpowiednio podziel nasz biznes przy wprowadzaniu konta księgowego do Rewizora nexo pro oraz dokonaj odpowiednich wpisów w księgach przychodów i rozchodów Rachmistrz nexo pro.

Podsumowując, usługi bankowe online i offline programu nexo pro line są bardziej wydajne i dają więcej możliwości interpretacji wyciągów bankowych lub operacji bankowych oraz szybkiego zarządzania nimi, niezależnie od tego, czy jest to księga przychodów i rozchodów, czy księga transakcji zgodnie ze statutem rachunkowości.

Rewizor GT

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Rewizor nexo a Rewizor GT – banki

Dodaj komentarz