Insert GT, Nexo

Funkcje dodatkowe schematów importu programu Rewizor nexo pro i Rachmistrz nexo pro

Funkcje dodatkowe schematów importu programu Rewizor nexo pro i Rachmistrz nexo pro

Wewnątrz samych schematów importu oprócz wymienionych różnic w poprzednim artykule oraz standardowych parametrów w obu programach możemy operować takimi możliwościami jak:

  • Daty dokumentów
  • Magazyn źródłowy
  • Typ dokumentu

W przypadku Rewizora nexo pro i Rachmistrza nexo pro pojawił się szereg dodatkowych funkcji związanych z rozbudową dokumentów w programach Subiekt nexo pro jak i również możliwość zastosowania niestandardowych rozwiązań niebędących standardowymi parametrami dokumentów.

Parametry, o których mowa opierają się nie tylko na wartościach słownikowych które są standardowo zaszyte w programie np.:

  • Typ dokumentu
  • Transakcja handlowa

W programie Rewizor nexo pro jak i Rachmistrz nexo pro w schematach importu umożliwiono oparcie parametrów schematów importów m.in. o parametry które były niedostępne w wersji GT którymi dla przykładu są:

  • Grupy kontrahentów
  • Typ kontrahentów – firma lub osoba
  • Grupy towarów
  • Rodzaje towarów
  • Składniki parametryczne

Składniki parametryczne określane są jako własne wartości w których możemy wprowadzić szereg dowolnych ciągów znaków które występują np. w numerach dokumentów lub w danych kontrahentów. Umożliwiają one warunkowanie danego schematu w zależności od wystąpienia danego ciągu znaków.

Dla przykładu wykorzystania parametru o nazwie typ kontrahenta w podziale na firma lub osoba możemy bardzo skuteczny sposób określić sposób księgowania dokumentu na konta rozrachunkowe tak zwane dwójki, które w przypadku branży e-commerce mogą urosnąć nam do kolosalnych rozmiarów w przypadku programów linii GT. W przypadku Rewizora nexo pro możemy w bardzo łatwy sposób uwarunkować sobie księgowanie na konta rozrachunkowe typem kontrahentów sterując zapisem na koncie w następujący sposób:

Dla kontrahenta typu firma dokonujemy zapisów tworząc kolejne numery analityk chcąc prowadzić rozrachunki z kontrahentami firmowymi w oparciu o parametr typ kontrahenta równa się firma.

Dla kontrahenta typu osoba dokonujemy zapisu w oparciu o warunek typ kontrahenta równa się osoba np. na jedno konto tak zwany techniczne zdefiniowane w programie jako dodatkowe „doklejone do wszystkich kont rozrachunkowych” o numerze 99999, ze względu na to, iż nie chcemy zakładać kolejnych analityk dla każdego Jana kowalskiego który dokonał zakupów w naszej firmie i dokonał płatności za pomocą systemu płatności na przykład PayU.

Warunkowanie schematów importu w Rewizor nexo pro i Rachmistrz nexo pro

Kolejna ciekawa funkcjonalność prowadzona w schematach importu zarówno w przypadku programów Rachmistrz nexo jak i Rewizor nexo pro jest to możliwość warunkowania. Dostępna już w pierwszym oknie definicji schematu importu, dzięki której możemy zamiast wielu schematów dla danego typu dokumentu handlowego pochodzącego z programu Subiekt GT lub Subiekt nexo pro różniącego się przykładowo tylko dwoma parametrami jakimi są np. magazyn pochodzący i transakcja handlowa napisać tylko jeden schemat dekretacji księgowania z zapisem VAT dodając odpowiednie warunki na wystąpienie określonych zdarzeń w dokumencie.

W przypadku programu Rewizor GT lub Rachmistrz GT operacja opisana powyżej zakończyłaby się koniecznością napisania co najmniej czterech schematów importu w których musielibyśmy wymienić wszystkie warunki we wszystkich kombinacjach tych parametrów w schematach importu w Rewizor nexo pro uzyskanie takiego efektu możliwe jest na jednym typie dokumentu, w którym występują 2 zmienne parametry.

Cała opisana powyżej sytuacja pozwala nam na dużą oszczędność czasu i bardzo przyjemną logikę pracy na programach księgowych linii nexo pro które umożliwiają bardzo elastyczne budowanie schematów importów dokumentów handlowych pochodzących z programów Subiekt GT, Subiekt nexo pro lub dostarczonych za pomocą plików wymiany danych z innych systemów które zostały przekonwertowane na format EPP.

Słowniki własne w schematach importów programów linii nexo pro

Warto wspomnieć również o funkcji niedostępnej w programach linii GT którą jest możliwość definiowania własnych słowników które mogą być wykorzystane zarówno w programie handlowym takim jak Subiekt nexo pro i podłączone do dokumentów handlowych lub jakichkolwiek innych, które generujemy programie handlowo magazynowym i możliwość przypisania indywidualnych wartości tych słowników do rozszerzonych pól własnych Subiekta nexo pro. Takie wykorzystanie słownika powoduje możliwość jego użycia przy budowie kartotek księgowych, które mogą posłużyć do rozbudowy planu kont o kolejne analityki oparte o wartości słowników. Rozwiązanie to powoduje iż prawidłowo oznaczony dokument w programie handlowym. Przykładowo dokument związany z produkcją konkretnego wyrobu którym może być dokument rozchodu wewnętrznego wygenerowany w programie Subiekt nexo pro oznaczony odpowiednią wartością słownikową która jest wykorzystywana w naszym planie kont jako analityka przy kontach rozliczenia produkcji powoduje możliwość zdefiniowania księgowania konkretnych wartości na konkretną analitykę która wykona się automatycznie bez konieczności ingerencji w dekret księgowy. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność, która w przypadku złożonego procesu generowania dokumentów handlowych i magazynowych pozwala na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości czasu w przypadku księgowania skomplikowanych dokumentów, na których powinniśmy dokonać podziału wartości pozycji na osobne konta. Cały proces odbywa się automatycznie na podstawie zdefiniowanego wcześniej słownika, który jest przypisany do naszego planu kont jako konta analityczne.

Podsumowując porównanie linii GT i nexo możemy śmiało powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy w przypadku obróbki i konieczności importu dużych ilości danych pochodzących systemów handlowych znacznie lepiej przystosowane do ich wykonania są programy linii nexo pro. Udostępnione przez producenta możliwości konfigurowania i warunkowania praktycznie każdego parametru dokumentu handlowego przekazywanego do księgowości są ogromnym plusem w linii nexo pro. Pozwalają na bardzo elastyczne wykorzystanie schematów importów i oszczędność czasu co w dobie często zmieniających się przepisów podatkowych jest ogromnym ułatwieniem przy prowadzeniu księgowości oparciu o programy linii nexo pro takie jak Rewizor i Rachmistrz.

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Funkcje dodatkowe schematów importu programu Rewizor nexo pro i Rachmistrz nexo pro

Dodaj komentarz