Insert GT, Nexo

Główne różnice pomiędzy Rachmistrz nexo, a Rachmistrz GT

Główne różnice pomiędzy Rachmistrzem nexo, a Rachmistrzem GT

Obsługa importu dokumentów do Rachmistrza nexo pro

W programie Rachmistrz nexo został dodany moduł dekretacji dokumentów. Jest to serwis gromadzący tak zwane obrazy księgowe, odpowiedniki dokumentów źródłowych takich jak faktura sprzedaży, które podlegają automatycznej dekretacji na podstawie schematów importu. Jest to ogromna zmiana w stosunku do Rachmistrza GT w którym w trakcie importu danych byliśmy skazani na prosty raport, który podsumowywał nam wyniki importu nie dając możliwości podglądu zdjęcia dokumentu źródłowego. W związku z nieprawidłową konfiguracja schematu importu, podczas importu występował często błąd, który powodował konieczność wielokrotnego importowania tego samego pliku. Rachmistrz nexo umożliwia także wczytanie danych w pliku i umieszcza je w module dekretacji dokumentu, który znacznie ułatwia zarządzanie importem tych dokumentów.

Schematy dekretacji w Rachmistrzów nexo pro

Z całą pewnością można powiedzieć, że w programie Rachmistrz nexo pro schemat importu rozszerzył swoje funkcje. Jeśli porównamy procentowo Rachmistrza GT na podstawie własnych doświadczeń, to mogę powiedzieć, że w porównaniu do niego zwiększył on możliwość co najmniej 1000% do programu Rachmistrz GT. Schematy importu umożliwiają nam tworzenie definicji zapisów automatycznych wraz z różnego rodzaju wyjątkami bazującymi na cechach dokumentów kartotek klientów i asortymentów. Umożliwiają one również tworzenie wyjątków na podstawie tych samych parametrów co znacznie redukuje ilość koniecznych do napisania schematów importu.

Możliwość obsługi rozrachunków w Rachmistrzów nexo pro

W programie Rachmistrz nexo pro została wbudowana obsługa rozrachunków zarówno złotówkowych jak i walutowych. Możliwość prowadzenia rozrachunków z wykorzystaniem online lub offline nowej komunikacji za pomocą importu plików w formacie MT 940 umożliwia nam dokładne zaczytanie wszystkich operacji bankowych z rachunku bankowego klienta. Ułatwia to między innymi prowadzenia rozrachunków walutowych i naliczanie różnic kursowych. Rozrachunki mogą być tworzone również w trakcie dekretacji lub zapisów w Ewidencji VAT przez użycie odpowiedniej funkcji, która umożliwia ich wygenerowanie w trakcie dopisywania dokumentu.

Profile pracy na programie Rachmistrz nexo pro

Program Rachmistrz nexo pro jak i Rachmistrz nexo został wyposażony w mechanizm profilowania wyglądu interfejsu, który umożliwia dostosowanie naszego programu do tak zwanych scenariuszy pracy. Użytkownik może uprościć interfejs ukrywając pewne moduły i opcje których nie potrzebuje w przypadku obsługi konkretnego podmiotu. Przykładem może być ukrycie modułów związanych z rachunkami które nie we wszystkich podmiotach mają zastosowanie.

Moduł rozliczeń właścicielskich w programie Rachmistrz

Powyższy moduł pozwala nie tylko naliczać składki ZUS wspólników właścicieli w prowadzonej działalności, ale także naliczać dodatkowe przychody w innych działalnościach. Ponadto umożliwia naliczanie dodatkowych składek, od odliczenia i doliczenia czy również obniżki wpływające na podatek PIT. Jest to diametralna zmiana w stosunku do Rachmistrza GT gdzie moduł rozliczeń wspólników pozwalał tylko i wyłącznie na naliczanie i prowadzenie ewidencji składek ZUS. Wprowadzono również możliwość rocznego rozliczania wspólnika właściciela wraz z współmałżonkiem.

Zmiana formy księgowości dla programów linii nexo

Dodatkową ciekawą funkcjonalnością programu jest możliwość zmiany form księgowości np. z książki przychodów i rozchodów na pełną księgowość i odwrotnie. Nie ma potrzeby usuwania dotychczasowego programu księgowego z danych naszego podmiotu, której dane dotyczą i kopiowania istniejących podmiotów, co niestety jest niezbędne w programach linii GT.

Zapisy w Ewidencji VAT programu Rachmistrz nexo

Wprowadzono bardzo ciekawy mechanizm tak zwanych zapisów złożonych w Ewidencji VAT sprzedaży i zakupu. Mechanizm ten może posłużyć przykładowo do zaewidencjonowania jednocześnie zakupu zaopatrzeniowego jak i kosztowego w jednym zapisie w VAT. Mechanizm ten jest bardzo często wykorzystywany w przypadku rozliczenia w programie Rachmistrz nexo pro zakupów związanych z wydatkami na pojazdy. Umożliwia on m.in. bardzo szybkie zapisanie naszego dokumentu poprzez wprowadzenie tylko kwoty brutto i określenia rodzaju wydatków. Natomiast rozdzielenie kwot na część podlegającą odliczeniu i nie podlegającą odliczeniu odbywa się automatycznie na podstawie kosztu eksploatacji.

Eksploatacja pojazdów w Rachmistrza nexo pro

Rozbudowana została również możliwość ewidencjonowania zapisów wydatków związanych z rozliczeniem i eksploatacją pojazdów wraz obsługą deklaracji VAT 26. Program umożliwia prowadzenie pełnej ewidencji wydatków na pojazdy w formie ewidencji rachunków z możliwością automatycznego zapisania ich w Ewidencji VAT wraz z zastosowaniem parametrów określonych w naszym pojeździe co znacznie przyśpiesza pracę przy dokonywaniu wpisów Ewidencji VAT związanych z eksploatacją pojazdów z niepełnym odliczeniem podatku VAT.

Środki trwałe w programie Rachmistrz nexo pro

Dużym zmianom uległa również ewidencja środków trwałych i sposoby wyliczenia amortyzacji, oczywiście na plus dla programu Rachmistrz nexo. Jednym z flagowych przykładów takiej zmiany w ewidencji środków trwałych jest możliwość podglądu zdjęcia w historii miejsca użytkowania środka trwałego i wartości amortyzacji z nim związanej. Wprowadzono także parametry kwot związane z podziałem amortyzacji na wartość stanowiącą koszty oraz wartość nie stanowiącą kosztów które pozwalają nam w bardzo wygodny sposób rozliczać np. amortyzację środków trwałych pozyskanych z dotacji. Powyższy sposób rozliczania amortyzacji środka trwałego jest zobrazowany na liście dokumentów amortyzacji, gdzie widzimy dokładnie kwoty amortyzacji, które stanowią koszt jak i nie stanowią kosztu w ujęciu całościowym dla całej wartości środka trwałego.

Kilka dodatkowych zmian funkcjonalnych w programie Rachmistrz nexo w stosunku do linii GT

Dodatkowe funkcje, które są właściwie elementami wspólnymi dla wszystkich programów linii nexo, które zostały zaimplementowane również w programie Rachmistrz nexo pro to:

– Pełna automatyzacja procesu dekretacji dokumentów z możliwością opisania przez księgową obrazu księgowego według swoich kryteriów, a następnie import na podstawie tych ustaleń do Ewidencji VAT, KPiR lub jednocześnie do Książki Przychodów i Rozchodów i Ewidencji VAT z możliwością zapisania i utworzenia rozrachunku zarówno walutowego jak i złotówkowego.

– Wbudowany został klient poczty e-mail, który umożliwia za pomocą skonfigurowania konta pocztowego wysyłkę między innymi sprofilowanych wiadomości według ustalonych przez nas szablonów lub wysyłkę dokumentów tudzież deklaracji podatkowych na przykład do naszego klienta bezpośrednio z poziomu interfejsu programu.

– Wbudowana została również wysyłka wiadomości SMS bezpośrednio z programu. Dedykowany moduł pozwalający wysyłać wiadomości z Rewizora nexo jak i z Rachmistrza nexo pro umożliwia przykładowo windykowanie należności za pomocą wiadomości e-mail wysyłanych do naszych kontrahentów z wcześniej zdefiniowanymi szablonami sms.

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Główne różnice pomiędzy Rachmistrz nexo, a Rachmistrz GT

Dodaj komentarz