Insert GT, Nexo

Główne różnice pomiędzy programem Rewizor nexo, a Rewizor GT

Główne różnice pomiędzy programem Rewizor nexo, a Rewizor GT

Moduł dekretacji dokumentów

W systemie Rewizor nexo pro, jak i Rewizor nexo został przebudowany moduł dekretacji dokumentów, a jego przebudowa spowodowała stworzenie dodatkowej funkcji. Mianowicie dokumentów do dystrybucji, gdzie można podejrzeć obrazy księgowe dokumentów powstających zarówno w programach Subiekt nexo pro oraz innych modułach wbudowane w Rewizora, takie jak środki trwałe i moduł związany z finansami banki i kasa. Zwłaszcza gdy program Rewizor nexo pro komunikuje się z programami zewnętrznymi (takimi jak Subiekt GT), eksponowane są tutaj dokumenty wczytane Sed plików wymiany danych, nie podlegające automatycznej dekretacji jak to się działo w przypadku programu Rewizor GT. Podsumowując po zaimportowaniu dokumentów do pliku i wykorzystaniu komunikacji Rewizora z klientem w celu przesłania pliku online, nie musimy pracować na wspólnej bazie danych żeby zobaczyć obrazy księgowe dokumentów, do których możemy napisać schematy importu i sami zdecydować które dokumenty chcemy zadekretować lub zapisać w Ewidencjach VAT.

W module dekretacji dokumentów mamy również dostępny moduł schematów importu, który został całkowicie przebudowany w stosunku do poprzednika, czyli Rewizora GT, np. o możliwość budowy schematów importów o bardzo ciekawą funkcjonalność z nią związaną. Otóż warunkowaniem zapisów określonych w Ewidencjach VAT na podstawie szczegółów z obrazów dokumentów handlowych i innych. Wspomniane warunkowanie schematu importów może się również odbywać na zasadzie nie tylko stałych parametrów dokumentów lub ich obrazów, ale na podstawie tak zwanych własnych tekstów które są swego rodzaju filtrem dokumentu. Wykorzystane mogą być przykładowo przy filtrowaniu ciągu znaków zawartych m.in. w numerze dokumentów lub w polu uwagi danego dokumentu, jak i w przypadku operacji bankowych filtrowania po treści oryginalnej operacji bankowej. Ta funkcjonalność pozwala na bardzo elastyczne konstruowanie schematów importów bez konieczności ich powielania jak to odbywało się w programie Rewizor GT.

Bilans otwarcia

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zmodyfikowania możliwości związanych z bilansem otwarcia. Wprowadzona została możliwość tak zwanej etapowej pracy na okresie obrachunkowym, która charakteryzuje się możliwością wstępnego i ostatecznego otwarcia okresu. Wiąże się to z bilansem otwarcia który wprowadza się na początku – we wstępnie otwartym okresie można go jeszcze korygować, a po ostatecznym otwarciu nie można już na niego wpływać. Oczywiście zmiany również dotyczą zamknięcia okresu które jest również etapowe. Określić można wstępne zamknięcie, które umożliwia wprowadzanie dokumentów księgowych do tak zwanego 13 miesiąca oraz ostateczne zamknięcie, gdzie nie można już zapisywać i modyfikować dokumentów księgowych.

Ewidencję VAT w programie Rewizor nexo pro

Ewidencje VAT zostały rozbudowane o możliwość wprowadzania dokumentów w tak zwanych złożonych zapisach VAT w sprzedaży i zakupu, np. zakupy zaopatrzeniowe i kosztowe, które pozwalają na kwotowe rozbicie jednego dokumentu zakupu lub sprzedaży na wiele różnych „zapis w Ewidencji VAT” związanych z rodzajem m.in. kosztów. Wobec tego efekt końcowy zapisu takiego dokumentu daje nam możliwość zapisania dokumentu zakupu jednocześnie jako dokument z pewną kwotą zakupu kosztowego i pozostałą częścią kwoty jako dokument zaopatrzeniowy w Ewidencji VAT.

Zapisy złożone są również elementem rozbudowanego systemu zapisu wydatków na paliwa – Leasing. Zakupy z częściowym odliczeniem, w którym program potrafi automatycznie wyliczyć kwotę kosztu kwalifikowanego do księgowania na kontach 400 oraz różnicy którą powinniśmy zaksięgować w tak zwane NKUP.

Środki trwałe w Rewizor nexo

Zmiany dotknęły również moduł środków trwałych w których rozbudowany został proces rozpoczynający życie środka trwałego, czyli dokument odbioru technicznego w którym można określić wartość środka trwałego stanowiącego koszty oraz nie stanowiącego kosztów. Jest to szczególnie pomocne w przypadku środków trwałych nabytych na przykład za pomocą środków z dofinansowania. Zapis taki który umożliwia Rewizor nexo pro ułatwia odpowiednie księgowanie dokumentu amortyzacji który zawiera obie kwoty w osobnych ewidencjach. Jednocześnie pozwala na bardzo łatwe zarządzanie amortyzacją środka trwałego i jej dekretowanie w księgach z odpowiednim umieszczeniem odpowiedniej wartości na kontach 400 związanych z amortyzacją środków trwałych jak i 070 związanych z umorzeniem środków trwałych.

Na uwagę zasługuje także fakt, że wprowadzono możliwość zapisania historii tak zwanego miejsca użytkowania środka trwałego i wartości amortyzacji z nim związanej. Co więcej w module środków trwałych zawarto osobną ewidencję, która pozwala na remanenty wyposażenia jak i ewidencję wyposażenia firmy, czyli tak zwanych środków nisko cennych.

Inne zmiany w programie Rewizor nexo pro

Obsługa kosztów eksploatacji pojazdów w tym także prywatnych, które są wykorzystywane do działalności gospodarczej, w której oprócz ewidencji kosztów eksploatacji możemy prowadzić pełną Ewidencję rachunków i wydatków na pojazdy firmowe, które w łatwy sposób mogą być przepisane do Ewidencji VAT-owskiej w odpowiedni sposób w związku z tym że są powiązane z wcześniej sparametryzowanym pojazdem, czyli takim który ma określone parametry tj. samochód ciężarowy, samochód osobowy lub inne związane z ewidencją.

Dodano również obsługę deklaracji VAT 26 która to jest zgłoszeniem pojazdu do wykorzystywanego wyłącznie w działalności gospodarczej.

Rozbudowie uległ także moduł wcześniej nazywany w programie Rewizor GT „wspólnicy” o możliwości dokonywania rozliczeń właścicielskich pozwalających nie tylko naliczać składki ZUS wspólników, ale także naliczać dodatkowe przychody z ich działalności. Moduł ten umożliwia również uwzględnianie dodatkowych składników oraz odliczeń tudzież doliczeń i obniżki wpływającej na podatek PIT. Wprowadzono również możliwość rocznego rozliczania wspólnika właściciela wraz z współmałżonkiem.

Rozbudowany został ponadto cały moduł finansów i rozliczeń, który pozwala na prowadzenie w przypadku kasy tzw. sesji kasowej dostępnej tylko i wyłącznie w linii PRO – która to jest otwierana na stanowisku kasowym dla konkretnego pracownika.

Obsługa rozliczeń została rozbudowana o tak zwane sesje rozliczeniowe również dostępne tylko w wersji PRO, gdzie gromadzone są wszystkie dane rozliczeniowe zachodzące w programie.

Ostatnim modułem rozbudowanym o którym już wspominaliśmy na początku w sekcji związanej z dekretacją jest tak zwana komunikacja online. Polega ona na wymianie danych pomiędzy programem Rewizor nexo pro, a programem Subiekt nexo pro w przypadku, gdy oba programy nie pracują na jednej wspólnej bazie danych. Umożliwia to prowadzenia księgowości zewnętrznej przez firmę, na przykład w przypadku biura rachunkowego odbiór danych od klienta pracującego na programie Subiekt nexo jakimi są wygenerowane przez niego:

  • Dokumenty handlowe,
  • Magazynowe,
  • Finansowe,
  • Rozliczeniowe.

Nie muszą być one przekazywane w formie plików komunikacji jak dotychczas. Natomiast są one przekazywane z wykorzystaniem serwerów firmy InsERT S.A. bezpośrednio do programu Rewizor nexo pro w formie obrazów dokumentów księgowych do zadekretowania.

Funkcjonalność ta zasługuje na szczególną uwagę ze względu na to, iż komunikacja online odbywa się dwustronnie. Mianowicie dotychczas z wykorzystaniem plików EPP mogliśmy odebrać tylko dane wygenerowane w programie Subiekt GT, czyli być biernym odbiorcą. Dzisiaj za pomocą komunikacji online możemy odebrać dane wygenerowane w programie Subiekt nexo pro lub Subiekt nexo i dokonać ich dekretacji co spowoduje przekazanie odpowiedniego statusu zwrotnego do programu źródłowego jakim jest Subiekt nexo i zablokowanie możliwości użytkownikowi tego programu modyfikacji ingerencji w dane dokumentu po jego dekretacji. Oczywiście proces jest odwracalny, ale odbywa się pod pełną kontrolą odbiorcy danych, czyli przykładowo biura rachunkowego które na okoliczność zmiany jakiś błędnych danych w dokumencie źródłowym pochodzącym z Subiekta nexo może wycofać dekretacje i odesłać status tego dokumentu jako możliwy do edycji, a po edycji użytkownik programu Subiekt zwraca ponownie dokument do zadekretowania. Funkcjonalność ta w opisanej powyżej znacznie ułatwia kontrolę nad użytkownikiem i dokumentami przez niego generowanymi oraz zabezpiecza obie strony przed nierozważnymi modyfikacjami dokumentów które mogą doprowadzić do fatalnych skutków finansowych jak i prawnych.

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Główne różnice pomiędzy programem Rewizor nexo, a Rewizor GT

Dodaj komentarz