Insert GT, Nexo

Plan kont porównanie pomiędzy Rewizor nexo a Rewizor GT

Możemy śmiało zauważyć, że po raz kolejny producent Insert S.A. poniekąd kontynuuje pewien układ programu, czyli moduł Konta który zawiera Plan kont i Kartoteki księgowe. Znajdują się one w programie Rewizor nexo pro w podobnym układzie okien jak w programie Rewizor GT. Zaś przeważa w nim ilość rozwiązań jakie zostały zastosowane w przypadku programu Rewizor nexo pro.

Przy porównaniu programów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ogromną rozbudowę funkcjonalności jednego z elementów Planu kont jakim są Kartoteki księgowe. Do tej pory dokumenty księgowe jako funkcja Rewizora GT sprowadzała się głównie do korzystania z istniejących kartotek z niewielką możliwością ich filtrowania po pewnych standardowych parametrach, np. dla kartoteki kontrahentów byliśmy w stanie zbudować własny zbiór danych przy użyciu tylko podstawowych filtrów takich jak:

  • Państwo,
  • Cecha,
  • Grupa kontrahenta.

W programie księgowym do prowadzenia księgi handlowej Rewizor nexo pro Kartoteki księgowe zostały rozbudowane o absolutnie wszystkie słowniki i zbiory danych dostępnych w systemie nexo jak również o możliwość budowania Kartotek księgowych o słowniki własne tworzone przez użytkownika. Niemniej jednak ta funkcja zarezerwowana jest jedynie dla posiadaczy wersji pro.

Zmiany w stosunku do wersji GT w przypadku pracy na Kartotekach księgowych, które należy również wymienić to możliwość powielania istniejących kartotek księgowych i budowania analityk w oparciu o powielony wzór. Podobnie jak możliwość wprowadzania zgodności pomiędzy kontami analitycznymi zawartymi w różnych Kartotekach księgowych, które mogą być podłączone do różnych kont.

Jedną z ciekawszych funkcji związanych z Kartotekami księgowymi i słownikami w programie Rewizor nexo pro jest to, że możemy korzystać ze zdefiniowanych słowników, czyli w programie Subiekt nexo pro używamy go do zaznaczania dokumentów jak i pozycji dokumentów, a następnie z nich korzystamy do oznaczeń przy automatycznej dekretacji na konkretne analityki związane z naszym słownikiem.

Funkcje Planu kont w programie Rewizor nexo pro

Tak jak wspominaliśmy wcześniej istnieje duża część podobieństw w pewnych podstawowych funkcjach, a w szczególności w wyglądzie listy Planu kont. Pierwsza różnica jaką widać pomiędzy programem księgowym Rewizor GT, a Rewizor nexo pro można zauważyć na obsłudze Planu kont i podzielenia widoku Planu kont na dwie zakładki o nazwie „Plan kont” i „Plan kont z elementami kartotek”. To zmiana, w której zrezygnowano z korzystania z filtrów dostępnych w programie Rewizor GT, pozwalających na włączenie lub wyłączenie widoczności kont kart.

Kolejne zmiany widoczne są już bezpośrednio w ustawieniach każdego z kont syntetycznych jak i analitycznych po otwarciu edycji konta. Zmiany te umożliwiają użytkownikom na podglądzie jednej karty (w stosunku do programu Rewizor GT)  zarządzać wszystkimi ustawieniami konta, podobnie jak sprawdzanie możliwości wykorzystania w sprawozdaniach finansowych naszej firmy. Przejście do układu jednej karty edytując jej ustawienia konta pozwoliło na szybkie zarządzanie wszystkimi funkcjami konta co jest znacznie bardziej intuicyjne w programie Rewizor nexo pro.

Główny zmiany funkcjach konta księgowego w programie Rewizor nexo pro

Do głównych zmian możemy zaliczyć przede wszystkim możliwość definiowania następujących parametrów:

  • Możliwość prowadzenia sald dwustronnych na kontach – włączenie i wyłączenie tej funkcjonalności,
  • Włączenie i wyłączenie magazynu walut dostępne na pierwszej karcie, a nie na kolejnych w stosunku do Rewizor GT,
  • Możliwość włączenia przepisywania tytułu rozrachunku na pozycję w przypadku kont rozrachunkowych,
  • Możliwość wskazania rodzaju różnicy kursowej związanej z naszym kontem.

Zmiany dla kont rozrachunkowych w Planie kont programie Rewizor nexo pro

Następne zmiany związane głównie z kontami rozrachunkowymi które były niemożliwe do wykonania w programie Rewizor GT to możliwość przypisania do konkretnej strony konta. Takim przykładem są strony Winien lub strony Ma w zależności od znaku poprzedzającego naszą kwotę, czyli wartości dodatniej lub ujemnej konkretnego rodzaju rozrachunku, który ma powstawać w przypadku dokonywania zapisu na nasze konto rozrachunkowe. Bardzo ważna zmiana związana z tą funkcjonalnością prócz jej wprowadzenia jest fakt, iż ustawienie właściwości tego konta na poziomie syntetyki po podłączeniu kont kartotekowych ustawienia te przenoszą się na konta kartotekowe. To ciekawe, iż użytkownik może dla konkretnego konta kartotekowego powiązanego z klientem ustalić indywidualne parametry rozrachunków z pominięciem ustawień nadrzędnych.

Również na karcie konfiguracji konta została wyszczególniona klasyfikacja kont syntetycznych, która pokazuje nam umiejscowienie naszego konta w zespole kont kategorii i podkategorii w przypadku programu Rewizor GT. Funkcjonalność ta była uruchamiana wcześniej z osobnego okna.

Ostatnia zmiana w stosunku do programu Rewizor GT jest możliwość zarządzania użyciem sprawozdań finansowych na etapie tworzenia konta syntetycznego jak i analitycznego na widoku pierwszej karty. Interfejs pozwala nie tylko na usunięcie powiązania jak to było w programie Rewizor GT, ale również powiązane ze sprawozdaniem finansowym w którym dane konto ma być ujęte z odpowiednią funkcją dodatnio lub ujemnie. Dorzucono również nowe funkcje kont do ujęcia między innymi w rachunku zysków i strat RZS jest funkcja o nazwie: „bez korespondencji z wynikiem finansowym” oraz „bez korespondencji ze sprawozdaniem finansowym”.

Funkcje te są ogromnym ułatwieniem przy analizie i generowaniu sprawozdań finansowych typu rachunek zysków i strat, gdyż pozwalają na wykorzystanie konta i jego salda z pominięciem zapisów znajdujących się na koncie, które korespondują bezpośrednio z kontami wyniku finansowego. Pozwala to użytkownikowi programu Rewizor nexo pro na wygenerowanie rachunku zysków i strat w dowolnym momencie mając pewność, iż użyje odpowiedniej funkcji, która pobierze poprawne saldo pomimo zamknięcia salda konta.

Przeniesienie bilansu otwarcia w programie Rewizor nexo

Ostatnią ze znaczących zmian pomiędzy programem Rewizor GT, a Rewizor nexo jest przeniesienie funkcji wprowadzenia bilansu otwarcia z modułu Konta i do modułu Księgi > Dokumenty księgowe.

Zmiana ta wynika głównie ze zmiany sposobu ewidencjonowania bilansu otwarcia i jest on widoczny jako normalny dokument pośród innych. W dokumencie księgowym posiada własny rejestr, który można tam edytować. Dotychczas dostęp do bilansu otwarcia firmy w programie Rewizor GT był dostępny tylko w module Plan kont.

Podsumowując różnicę funkcjonalności Planu kont pomiędzy oboma programami księgowymi firmy Insert S.A. możemy śmiało powiedzieć, że Rewizor nexo pro jest godnym następcą Rewizora GT, a dzięki swym funkcjonalnością i możliwością konfiguracyjnym znacznie przewyższa swojego poprzednika.

Zalety programu księgowego Rewizor nexo pro zostały wielokrotnie udowodnione podczas naszego wdrożenia. Jeśli konto wymaga rozbudowania o analizy i inne elementy słownikowe wykorzystywane np. przy obsłudze firm deweloperskich które w przypadku inwestycji w duże budynki mieszkalne kalkulują według inwestycji każdego mieszkania i każdego użytkownika, a relacja między wieloma kątami rozliczeniowymi byłaby niemożliwa do wykonania dla Rewizora GT.

Funkcjonalności wykorzystania słowników wspólnych pomiędzy programem handlowo magazynowym Subiekt nexo pro, a programem księgowym Rewizor nexo pro pozwala również na rozwiązanie problemu produkcji obsługiwanej w programie handlowym Subiekt nexo. Możemy w nim wykorzystać słowniki do oznaczania odpowiednich etapów produkcji lub konkretnych produktów bądź grup produktów które produkujemy, a następnie wykorzystać te oznaczenia zarówno dla dokumentów jak i pozycji na dokumentach do automatycznego księgowania tych dokumentów w programie księgowym Rewizor nexo pro.

To tylko niewiele przykładów z wykorzystania nowych funkcjonalności programu Rewizor nexo pro do pracy które związane są z nowymi funkcjami modułu Konta i Plan kont.

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Plan kont porównanie pomiędzy Rewizor nexo a Rewizor GT

Dodaj komentarz