Insert GT, Nexo

Porównanie linii nexo do linii GT na przykładzie automatycznej dekretacji dokumentów

Porównanie linii nexo do linii GT na przykładzie automatycznej dekretacji dokumentów

Na przestrzeni lat i zmian szeregów przepisów zarówno podatkowych jak i handlowych zmianie uległy wymagania użytkowników w kontekście użycia coraz większej ilości parametrów wymaganych do zaksięgowania dokumentów lub zapisania ich w ewidencji VAT.

Od samego początku istnienia programów Rewizor GT oraz Rewizor nexo pro w obu programach dostępne były funkcje związane z automatycznym dekretowaniem dokumentów i zapisywaniem ich w ewidencjach VAT na podstawie plików komunikacji w formacie EDI++ bądź dokumentów wygenerowanych bezpośrednio w programach Subiekt lub Gratyfikant pracujących na jednej wspólnej bazie z programem Rewizor.

Funkcja automatycznego dekretowania i zapisywania w ewidencji VAT dokumentów na podstawie schematów importu jest cały czas wspierana i rozwijana o każdy nowy parametr wprowadzany wraz ze zmianami przepisów podatkowych. Mowa tutaj zarówno o transakcjach VAT takich jak nowe transakcje wprowadzone od pierwszego lipca 2021:

  • Wsto
  • Wsto-OSS

Sposób dotyczący oznaczania transakcji sprzedaży dla klientów detalicznych znajdujących się poza Polską, ale na terenie Unii Europejskiej, zastąpił stosowane od roku oznaczenie takich dokumentów w pliku JPK VAT 7, jakim było oznaczenie o nazwie SW, czyli sprzedaż wysyłkowa.

Wyżej wymienione transakcje najczęściej występują u klientów z branży e-commerce, którzy prowadzą sprzedaż na teren Unii Europejskiej za pośrednictwem sklepów internetowych opartych na przykład o silniki:

  • PrestaShop
  • Shoper
  • Magento
  • Woocommerce

Oraz platform sprzedażowych takich jak:

  • Amazon
  • Ebay
  • Allegro z możliwością wysyłki poza teren kraju

W większości przypadków generują oni bardzo duże ilości dokumentów handlowych, zarówno paragonów, jak i faktur sprzedaży w programach handlowych Subiekt GT lub Subiekt nexo.

Wymienione powyżej transakcje VAT są jedynie jednym z niewielu parametrów, które można zdefiniować w schematach importu obu programów jako jeden z warunków importu dokumentów i ich poprawnego zapisania w ewidencjach VAT. Z punktu widzenia użytkownika programów, zwiększenie ilości dokumentów koniecznych do dekretacji i księgowania oraz zapisów w ewidencji VAT spowodowało konieczność coraz większej automatyzacji zadań, która może być przeprowadzona przez oba programy. Warto tu zaznaczyć, że w obu programach struktura schematów importów głównych dokumentów handlowych, magazynowych, kasowych i bankowych jest podobna, czyli konfiguracja opiera się na dokumentach wygenerowanych w programach współpracujących takich jak Subiekt lub Gratyfikant i na ich podstawie możemy napisać sobie schemat dekretacji księgowania.

Z punktu widzenia funkcjonalności dostępnych w obu programach z pełną świadomością możemy powiedzieć, iż wykorzystanie programu Rewizor GT i jego schematu importów z powodzeniem sprawdza się zarówno w firmach handlowych oferujących sprzedaż stacjonarną, jak i w pewnej części w przypadku klientów pracujących w branży e-commerce.

Według naszej oceny, znacznie lepszą decyzją trafu zastosowania programów księgi handlowej, takich jak Rewizor, na dzień dzisiejszy jest rozpoczęcie pracy na programie Rewizor nexo pro. Decyzja o wyborze programu księgowego powinna opierać się na wszystkich podstawowych funkcjonalnościach, które oferuje program księgowy, które w przypadku różnych producentów są bardzo podobne do siebie. Jednakże w naszej ocenie ogromnym plusem na rzecz Rewizora nexo pro jest możliwość użycia bardzo zaawansowanych schematów importów, które w stosunku do jego poprzednika, czyli Rewizora GT, swoimi wewnętrznymi funkcjonalnościami stanowią ogromną przepaść pomiędzy tymi dwoma programami.

Import dokumentów do programów Rachmistrz nexo pro i Rewizor nexo pro oraz ich zapis w buforze danych

Nie tylko schematy importu, ale również sposób wstępnej obróbki dokumentów, czyli w kwestii Rewizora nexo pro, możliwość zaimportowania danych w pliku i umieszczenia ich wewnątrz programu w celu zaprezentowania tak zwanych obrazów księgowych, jest ogromną zmianą w stosunku do Rewizora GT. Gdzie import danych w przypadku uruchomienia importu z plików był po prostu wykonywany na podstawie schematów importu i użytkownik mógł jedynie czekać na jego pozytywny lub negatywny wynik, a cały proces importu w przypadku bardzo dużych paczek danych powodował wydłużenie czasu w przypadku wystąpienia błędu importu i powtarzaniu tej operacji.

W programie Rewizor nexo pro zastosowano rozwiązanie, które umożliwia zaczytanie obrazów księgowych dokumentów do tzw. „bufora z dokumentami”, w których możemy je spokojnie przeglądnąć i zdecydować, w jaki sposób mają być zadekretowane – grupowo albo pojedynczo. Warto wspomnieć, że już na etapie importu dokumentów z plików EPP, czyli pliku wymiany danych pomiędzy programem Subiekt GT, można zdecydować o tym, które dokumenty chcemy zaimportować do naszego „bufora” i zająć się nimi przy automatycznej dekretacji.

To ogromna zmiana, która pozwala już na pierwszym etapie budowania naszych schematów importu ocenić ich skuteczność i zaoszczędzić masę czasu.

Wymiana danych w technologii online pomiędzy Subiektem nexo Rachmistrzem lub Rewizorem nexo pro

Kolejna bardzo poważna i jednocześnie pozytywna zmiana dla programów linii nexo pro oraz zwykłej nexo, w przypadku gdy użytkownikiem programu Rewizor nexo pro jest biuro rachunkowe, jest możliwość importu danych od naszego klienta bez konieczności generowania plików wymiany danych w formacie EPP. Wymiana danych odbywa się poprzez zdefiniowanie w dwóch programach takich jak Subiekt nexo pro oraz Rewizor nexo pro dla biura rachunkowego źródeł danych tzw. online, których mechanizm opiera się o wymianę danych za pomocą serwerów firmy Insert.

Jest to ogromne ułatwienie zarówno dla użytkowników programów handlowych, jak i dla pracowników biur rachunkowych, albowiem przekazane dane Subiekta nexo, które zostały zaimportowane w programie księgowym, czy to Rachmistrz nexo pro, czy to Rewizor nexo pro, otrzymują odpowiednie statusy, które uniemożliwiają użytkownikom programów handlowych dokonywanie zmian na dokumentach bez wiedzy księgowych.

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy