Nexo

Gratyfikant nexo – ciekawe funkcje programu

Gratyfikant nexo pro system kadrowo-płacowy

Gratyfikant nexo jest systemem oferującym funkcję zarówno systemu kadrowego jak i płacowego.
Funkcje kadrowe to między innymi prowadzenie ewidencji pracowniczych związanych z badaniami wstępnymi okresowymi, ewidencją szkoleń pracowników oraz ewidencją uprawnień np. na specyficzne urządzenia lub maszyny i urządzenia jakimi mogą być wózki widłowe dźwigi i tego typu sprzęt.

Funkcje płacowe programu kadrowo-płacowego Gratyfikant nexo są związane typowo z prowadzeniem ewidencji czasu pracy, ewidencji urlopów oraz wszelkiego rodzaju absencji pracowników zarówno płatnych i niepłatnych, czyli urlopy wypoczynkowe lub urlopy na żądanie oraz absencje chorobowe z tytułu choroby. Ewidencje o których mowa powyżej dla systemu płacowego są bardzo ważnym elementem i pozwalają na prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia pracownika w jego cyklu rozliczeniowym.

Funkcje Gratyfikant nexo odróżniające go od jego poprzednika Gratyfikanta GT

Na chwilę obecną nie będziemy się skupiać na przedstawieniu wszystkich funkcjonalności programu kadrowo-płacowego Gratyfikant nexo. Chcielibyśmy przedstawić kilka najciekawszych rozwiązań zastosowanych w Gratyfikancie nexo których nie było w jego poprzedniku, a który dzięki temu jest wybierany jako podstawowy program kadrowo-płacowy do firm jak również przeprowadzający bardzo dużo wdrożeń migracyjnych pomiędzy Gratyfikantem GT, a Gratyfikantem nexo.

Jedną z pierwszych ciekawszych funkcji dostępnych dla Gratyfikanta nexo której nie było w jego starszej wersji jest funkcja związana z obsługą i rozliczeniem delegacji zarówno krajowych jak i zagranicznych oraz możliwością prowadzenia ewidencji delegacji zarówno w walutach polskich złotych jak i innych walutach dostępnych w systemie Gratyfikant nexo takich jak na przykład euro lub funty brytyjskie. Moduł delegacji zapewnia pełną obsługę delegacji ich zaewidencjonowania, określenia tras przejazdów, dodatkowych kosztów i wydatków poniesionych przez pracownika. Przez wprowadzenie akurat tej ewidencji umożliwione jest rozliczenie delegacji zarówno automatyczne w liście płac która jest generowana w cyklu miesięcznym, a wypłatą wynagrodzeń dla pracownika, kwoty diet i ryczałtów wynikający z delegacji mogące zostać doliczone do podstawowego wynagrodzenia pracownika. Dzięki prowadzeniu ewidencji delegacji możemy również przygotować całą listę delegacji która może zostać rozliczona osobną listą płac naliczającą wynagrodzenia dla pracowników która może zostać wypłacona poza główną listę płac w danym miesiącu i rozliczać tylko i wyłącznie delegację.

Obsługa godzinowego rozliczenia rachunków do umów zleceń

Kolejna funkcją która odróżnia Gratyfikant GT od Gratyfikanta nexo pro jest możliwość definiowania rachunków do umów zleceń w oparciu o następujące parametry: kalendarz, czas pracy, rozliczenie godzinowe, a także inne parametry takie jak składniki płacowe możliwe do użycia w przypadku definiowania umowy o pracę w kwestii pracowników etatowych. Warto wspomnieć, iż w przypadku umów zleceń aplikacja umożliwia również w sytuacji dodatkowych składników takich jak grupowe ubezpieczenia pracownicze lub wydatki związane z kartami multisport dokonywanie odpowiednich naliczeń lub odliczeń w rachunku generowanym na koniec okresu rozliczeniowego które potrafią jako składniki płacowe normalnych umów etatowych dokonać odpowiednich naliczeń lub odliczeń od kwoty wypłaty.

Rachunki do umów cywilnoprawnych w związku z tym, iż umożliwiają w programie Gratyfikant nexo pro rozliczenie godzinowe pracowników posiadają też bardzo przyjemną formę ewidencjonowania godzin przepracowanych poprzez zbiorcze wprowadzenie zmian w czasie pracy pracowników bez konieczności rozbijania czasu pracy na poszczególne dni. Zatem możemy wprowadzić zbiorczą ewidencję czasu pracy dla całego miesiąca w formie wprowadzenia odpowiedniej wartości godzin przepracowanych i godzin do przepracowania tak zwanych godzin normatywnych.

Inne funkcje związane z naliczaniem wynagrodzeń

Kolejna funkcja, która odróżnia Gratyfikanta nexo pro od Gratyfikanta GT jest związana z naliczeniem wynagrodzenia. Warto tutaj zaznaczyć dwa główne elementy rozróżniające. Pierwszym elementem odróżniającym Gratyfikant nexo pro od Gratyfikant GT jest to, iż przy naliczaniu wynagrodzeń powstają listy płac zarówno dla wynagrodzeń dla umów o pracę na pełny lub niepełny etat oraz listy płac dla umów cywilnoprawnych których konsekwencją wydruku są rachunki do umów cywilnoprawnych.

Następną funkcją którą warto zauważyć jest tak zwany analizator wypłaty który również był dostępny w programie kadrowo-płacowym Gratyfikant GT. Jednakże był on dostępny dopiero po wywołaniu odpowiedniego skrótu klawiszowego na naliczonym wynagrodzeniu, ale tylko dla wynagrodzeń dla umów o pracę, a nie dla rachunków do umów cywilnoprawnych. Analizator, o którym mowa jest dostępny dla każdego wynagrodzenia naliczonego w programie bezpośrednio po wejściu do wypłaty danego pracownika. Został on umieszczony w interfejsie programu jako kolejna zakładka z kolejną funkcją dostępną dosłownie w menu podręcznym programu. Analizator o którym mowa jest bardzo przydatnym narzędziem które pozwala jak sama nazwa wskazuje przeanalizować wszystkie elementy wypłaty pracownika związane z kwotami który otrzymał od następujących parametrów: ewidencja czasu pracy, kwota brutto, podstawy miesięczne, kwota zwolniona z podatku składki ZUS oraz składka zdrowotna która nawiasem mówiąc od roku 2022 zostanie wyłączona z odliczenia według ustaleń i nowego ładu wprowadzonego przez rząd. Dalszej analizie podlegają również elementy takie jak zaliczka na podatek dochodowy, kwota netto, kwota do wypłaty i całkowite obciążenie pracodawcy. W ostatniej wersji programu czyli wersji 37 została dodana także możliwość wydruku całej analizy na drukarce tak aby można było przyjrzeć się analizie nie tylko na ekranie komputera.

Ostatnią funkcją która w naszej ocenie również odróżnia Gratyfikant nexo od Gratyfikanta GT którą warto przywołać jest możliwość przeprowadzenia symulacji wypłaty wynagrodzenia bez konieczności jego naliczania co możemy wywołać bezpośrednio z interfejsu programu w module kadry umowy z pracownikami lub innego rodzaju analiz możliwe do wykonania podczas generowania list płac w kreatorze generowania listy płac który umożliwia przed zapisaniem naliczonych wynagrodzeń podgląd zdjęcia praktycznie każdej wypłaty dowolnego pracownika i sprawdzenia zawartości dokumentu który powstanie po zatwierdzeniu, a zatem mamy możliwość podjęcia dokumentów które nie zostały jeszcze zapisane i są w buforze interfejsu programu.

Powrót do listy wpisów

Powiązane wpisy