Na wstępie należy zauważyć, że programy handlowo-magazynowe Subiekt nexo pro i Subiekt GT umożliwiają bardzo podobną pracę i generowanie dokumentów handlowych, ale Subiekt nexo jako naturalny następca Subiekt GT, udostępnia w tych modułach więcej funkcjonalności i ułatwień.
Pierwszą różnicą, jaką można zauważyć pomiędzy Subiektem GT i nexo pro, jest to, że zmienił się układ modułów po lewej stronie, czyli Subiekt GT ma osobne moduły do sprzedaży i zakupu, natomiast w Subiekt nexo pro wszystkie funkcje zostały złączone w jeden moduł o nazwie Handel.
Ten podział i ta zmiana mają dalszy wpływ na wizualną reprezentację dokumentów biznesowych w module handlowym, które w Subiekcie nexo pro pojawia się w module handel. W tej zakładce występują informacje związane ze sprzedażą wizualnie podobne do przeglądarki internetowej eksponowane w kolejnych zakładkach.
W porównaniu z Subiektem GT jest to dość rewolucyjna zmiana, gdyż firma korzystająca z wersji GT dokonuje zmian oprogramowania z GT na nexo, można powiedzieć z układu pionowego na układ poziomy. Wielokrotnie podczas procesu wdrażania wersji nexo zauważymy, że początkowa praca w wersji nexo pro jest nieco problematyczna dla użytkowników wersji GT. Użytkownicy muszą dostosować się do nowego układu pracy przez pewien czas, ale jest to jak zmiana samochodu i zmiana układu kontrolek na desce rozdzielczej, więc wybór pomiędzy tymi dwoma programami nie powinien stanowić problemu.
Kolejną bardzo dużą zmianą jest możliwość stworzenia własnego widoku motywu nexo pro, który zawiera dane z predefiniowanych filtrów, które możemy stworzyć na podstawie podstawowego widoku udostępnionych przez producenta i sparametryzować je zgodnie z naszą oceną w celu ułatwienia pracy na dokumentach. Rozszerzono również możliwość definiowania kolumn widocznych na wydruku, które dodatkowo mogą zawierać pola własne zdefiniowane w parametrach programu przypisane do konkretnego typu dokumentu, które mogą być wyświetlane w danym widoku i wykorzystywane w filtrach. Nie tylko zmiany interfejsu dla dokumentów handlowych w wersji z Subiektem nexo pro, ale także dodanie funkcji pozwalającej na podgląd dokumentów bez otwierania, czyli w dolnej części ekranu znajduje się pasek informacyjny, który zawiera wiele zakładek takich jak:
- wizytówka,
- podstawowe,
- asortyment,
- podsumowanie,
- vat
i kilka innych, które umożliwiają na przeglądanie treści dokumentu bez jego otwierania oraz ułatwia np. w przypadku zakładki asortyment na skopiowanie zawartość dokumentu, z ta różnicą, że w Subiekcie GT należy otworzyć dokument i skorzystać z funkcji kopiuj pozycje. W przypadku klientów Subiekta nexo pro pozycje można skopiować z zakładki podglądu asortymentu na dokumencie handlowym.
W znacznym stopniu na plus dla Subiekta nexo pro zmieniła się możliwość definiowania listy kolumn w dokumencie – zapewnia bogatszą listę kolumn, która zawiera więcej parametrów i danych, a której podgląd można podejrzeć podczas edycji dokumentu. W pierwszej wersji Subiekta nexo pro producent skupił się na wszystkim na jednej karcie, czyli wszystkie dotychczasowe zakładki Subiekt GT zawierające dane związane z rozliczeniem, dostawą, podatkiem VAT itp. znajdując się na jednej stronie z możliwością przewijania w dół. Jednak około wersji 10 Subiekta nexo pro zostało dokonane przeorganizowanie widoku faktur, gdzie powrócono do poprzedniej formy podobnej do Subiekta GT, czyli zakładka wewnątrz dokumentu, gdzie możemy wymienić następujące opcje:
- Podstawowe – główne informacje o dostępnych dokumentach nabywcy, odbiorcy i płatniku. Dodatkowo takie możliwości jak wybór adresu dostępnego na kontrahencie lub wpisanie go ręcznie, nie występowało w Subiekcie GT. W zakładce podstawowe znajdują się również informacje o formach płatności oraz uwagi, które dla Subiekta GT były dostępne w zakładce opis. Można teraz powiedzieć, że mamy wszystko pod ręką.
- VAT – zakładka z informacją o opłatach VAT oraz możliwością dodatkowej parametryzacji naszych dokumentów pod kątem zgodności GTU i JPK, a także możliwością flagowania transakcji związanych z JPK VAT.
- Dostawa – nowa zakładka, dotychczas niedostępna w Subiekt GT, która wyświetla informacje o poszczególnych dostawach dla każdego towaru wymienionego w zakładce podstawowej, dzięki czemu użytkownicy mogą zrozumieć jak program rozbija stany magazynowe na dostawy towarów.
- Powiązania – również nowości w stosunku do Subiekta GT, zakładka ta pozwala na sprawdzenie powiązania naszych dokumentów z innymi tworzonymi dokumentami, np. dokumentami WZ wystawionymi z magazynu, oraz umożliwia ręczne łączenie innych typów dokumentów, np. rozchodów wewnętrznych, popularnie nazywane RW do faktur zawierających usługę.
- Księgowość – to także nowość związana z Subiektem GT, możemy go sparametryzować na etapie wystawiania dokumentów, aby przygotować dokumenty do dekretacji w procedurach księgowych, a nawet wskazać kategorie księgowe oraz ogólne parametry księgowe, takie jak kategoria księgowa, opis księgowy lub transakcje VAT i stawki ryczałtu.
Oprócz tych zmian w interfejsie, w Subiekcie nexo pro wprowadzono kilka zmian funkcjonalnych, takich jak wspomniana powyżej zakładka, w tym zakładka powiązań, w której możemy zobaczyć dokumenty powiązane, takie jak wydania zewnętrzne oraz w której możemy podłączyć z dokumentami np. rozchodu wewnętrznego które są dokumentami zawierającymi specyfikacje towarów do naprawy sprzętu są uwzględnione na fakturze na przykład w pozycji o nazwie takiej jak „naprawa sprzętu komputerowego”, a dokument lub dokumenty rozchodu zawieraj specyfikację towarów zużytych do naprawy a która są kosztem dla faktury sprzedaży. Program automatycznie uwzględni ten wewnętrzny dokument wydatków jako koszt i pokaże rzeczywistą marżę i marżę dokumentu handlowego.
Kolejną ciekawą zmianą funkcjonalności Subiekta nexo pro związaną z Subiektem GT jest to, że jest możliwość dokonywania sprzedaży z innego magazynu niż domyślny przypisany do operatora programu. W prawym górnym rogu zakładki podstawowej, w którym uzupełniamy wybierając odpowiedni magazyn, co powoduje przeniesienie dokumentu do innego magazynu, a użycie dodatkowej kolumny pokazującej ilość dostępną na magazynie pozwala nam na sprzedaż towaru z innego magazynu bez konieczności otwierania nowego okna programu i sprawdzania ilości dostępnej w drugi magazynie bez konieczności dokonywania przesunięć między magazynowych pozwala sprzedać towar z innego magazynu.
Równie pomocną funkcją związaną ze sprzedażą towarów z innego magazynu jest możliwość wybrania magazynu, z którego dokonujemy sprzedaży na pozycjach dokumentu po włączeniu odpowiedniej kolumny i zmianie magazynu, z którego dokonujemy sprzedaży przy wybranej pozycji towarowej. Jest to kamień milowy związany z Subiektem GT, który daje nam możliwość wybrania towaru do sprzedaży z innego magazynu, ale już w pozycji towarowej wpisanej do dokumentu.
Efektem tego dokumentu handlowego zawierającego wiele pozycji towaru, które wystawiłyśmy z różnych magazynów będzie utworzenie faktury sprzedaży związanej z wieloma dokumentami WZ z różnych magazynów. Ta funkcja pozwala nam uniknąć generowania dokumentów, np. przesunięć między magazynami, w celu przydzielenia towaru do magazynu publicznego, w którym możemy sprzedawać towar.
Inne ciekawe zmiany dotyczą metody płatności, np. jeśli zarejestrujemy dokument bankowy powiązany z naszym kontrahentem, okienko przedpłaty w sekcji płatności zostanie automatycznie aktywowane, a sam program aktywuje metodę przedpłaty, gdzie możemy określić rozliczenie naszych dokumentów w całości lub części. Efektem takiego połączenia operacji bankowej z naszym dokumentem handlowym będzie odpowiednie oznaczenie dokumentu na wydruku jako zapłacony przelewem i podanie daty dokonania zapłaty.
W kontekście płatności zaszły również bardzo ciekawe zmiany, np. możemy zdefiniować metody płatności, przelew bankowy i powiązać je z różnymi rachunkami bankowymi, np. kontami walutowymi, co pozwala na wykorzystanie szablonu wydruku do dynamicznej zmiany rachunku bankowego, na który klient ma dokonać płatności w zależności od formy zapłaty którą wybierzemy. W porównaniu z Subiektem GT, wybór płatności związanej z rachunkiem bankowym jest ogromną zmianą, gdyż dla wersji GT należało stworzyć osobne wzorce wydruku dla zmodyfikowanych nagłówków dokumentu zawierający dane bankowe, a w Subiekcie nexo pro wystarczy zmienić metodę płatności z przelewu PLN na przelew w Euro, co automatycznie zmieni numer rachunku na wydruku faktury.
Subiekt nexo pro w porównaniu z Subiektem GT umożliwia standardową zbiorczą opcję wysyłania dokumentów sprzedaży wraz z załącznikami w formacie e-mail bez aktywacji innych modułów, podobnie jak w temacie GT np. niebieski plus, czerwony plus, zielony plus. Moduły wymienione w pkt. standardowo są zawarte w wersji dla każdego programu linii nexo.
Podsumowując, jako następca linii GT, linia nexo zasługuje na wysoką ocenę swojej funkcjonalności. Jest to zasłużony następca linii GT. Jednak do dziś rozwiązania obu linii są wspierane przez producenta i dostosowane do obecnych przepisów prawa podatkowego w Polsce, które zmieniają się bardzo często. Skutkuje to tym, że korzystanie z tych dwóch programów nie stanowi problemu dla jego użytkowników. Jednak na podstawie powyższych funkcji wyraźnie widać, że nexo pro znacznie bardziej ułatwia pracę użytkowników bardzo bogatą ilością nowych funkcjonalności których jest o wiele więcej niż w naszym artykule.
Jedna odpowiedź do “Subiekt nexo Pro a Subiekt GT krótkie porównanie modułu sprzedaży”