W przypadku programów obsługujących modele księgowości zwane Księgami Przychodów i Rozchodów, potocznie zwanych KPiR, czyli Rachmistrz nexo pro i Rachmistrz GT, ogólne zasady pracy na programach pozostają niezmienione. Oczywiście na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że najbardziej widoczną zmianą w interfejsie, jak pisaliśmy w poprzednich artykułach, jest zmiana układu niektórych okien z menu pionowych na poziome zakładki z kolejnymi ewidencjami dokumentów. Co oznaczają powyższe zmiany? Oznaczają, że dla Rachmistrza nexo w odróżnieniu do Rachmistrza GT zostały wprowadzone zmiany, na przykład w ewidencji VAT sprzedaży kolejne zakładki, które prezentują dokumenty w ujęciu można by powiedzieć podstawowym, czyli:
- ewidencja vat sprzedaży dokumenty,
- ewidencja vat sprzedaży pozycji,
- ewidencja sprzedaży marży – która nie występowała wcześniej w Rachmistrzu GT,
- dokumenty zbiorcze,
- oraz szablony vat – moduł ten nie występował w Rachmistrzu GT.
Na przykładzie wyżej wymienionych zakładek wyraźnie widać, że rozbudowane zostały funkcje związane z dokonywaniem zapisów dokumentów sprzedaży i zakupu, ponieważ powyższe zakładki występują również z dokumentami w ewidencji VAT zakupu.
Szablony VAT
Warto wspomnieć, że moduł, który nie występował w Rachmistrzu GT, a mianowicie szablony VAT, jest dużą rewolucją w pracy dla programu Księga Przychodów i Rozchodów, ponieważ wprowadza stempel księgowy dla zapisu w ewidencji VAT. Pieczęć księgowa ma ułatwić użytkownikom przetwarzanie dokumentów sprzedaży i zakupu na podstawie szablonu. Szablon zawiera ustawienia dokumentu zapisane domyślnie w ewidencji VAT oraz sprzedaży, aby użytkownik nie był zmuszony za każdym razem ustawiać te same parametry.
W szablonach VAT jesteśmy w stanie predefiniować między innymi takie ustawienia jak:
- miesiąc naliczenia,
- rejestr sprzedaży vat,
- transakcja VAT,
- waluta dokumentu,
- oraz parametry związane z nowymi obowiązkami watowy mi takimi jak procedury JPK grupy asortymentu JPK i typy dokumentów JPK.
Są to jedynie niektóre z parametrów, które możemy predefiniować niemniej jednak są one najczęściej zmieniane przy firmie o zróżnicowanym stopniu działalności operacyjnej w zakresie handlu.
Sprzedaż marża
Dużą zmianą jest wydzielenie dokumentów w osobnej w ewidencji dla tak zwanej marży, dzięki której użytkownik programu może dokonywać ewidencji dokumentów związanych z sprzedażą VAT marża i w trakcie tej ewidencji dokonywać powiązania z zakupami VAT marża.
Ewidencja VAT sprzedaży pozycje
Kolejną dużą zmianą pomiędzy Rachmistrzem GT, a Rachmistrzem nexo jest wyeksponowanie dokumentów, które posiadają podzielony sposób odliczenia. Przydatne jest to zwłaszcza przy ewidencji VAT zakupu, gdzie często musimy dokonywać podziału dokumentu, na przykład zakupu paliwa dla samochodów osobowych na część związaną z odliczeniem i nie podlegającą odliczeniu.
Funkcja ta bez wątpienia była widoczna i możliwa do wykonania w programie Rachmistrz GT. Jednak tutaj producent Insert SA dodał specjalną ewidencję w której możemy w łatwy sposób przefiltrować sobie dokumenty, a zasadn9iczo ich pozycje według podziału na pozycje, które podlegają całkowitemu odliczeniu lub bez odliczenia. Z pewnością w programie Rachmistrz GT można było dokonać zapisu w ewidencji VAT, w którym również dokonywaliśmy podziału na część z pełnym odliczeniem i bez odliczenia. Mimo wszystko jeden widok do wszystkich dokumentów nie pozwalał na tak wygodną operację sprawdzenia i podsumowania kwot podatku VAT, który podlega pełnemu odliczeniu, a który nie podlega odliczeniu.
- eksploatacja pojazdu,
- kwota brutto rachunku,
- w koszty – tutaj wskazujemy np. wartość 75% pojazd firmowy.
Możemy także błyskawicznie wprowadzić dokument, w którym program dokona sam odpowiedniego podziału kwoty brutto wyliczając podatek VAT i wartość netto nie podlegającą odliczeniu lub inaczej nazywaną bez odliczenia. Jednocześnie dokona wyliczenia kosztów eksploatacji, które w łatwy sposób za pomocą schematu dekretacji dokumentu do Książki Przychodów i Rozchodów możemy zadekretować.
Śmiało możemy powiedzieć, że wyżej wymieniona funkcja jest rewolucyjnym rozwiązaniem przyspieszającym pracę, jeżeli zależy nam na szybkim wprowadzaniu np. faktur za paliwo dla samochodów osobowych jak i innych również związanych z eksploatacją pojazdu.
Zmiany na widoku listy dokumentów
Nie należy zapominać także o zupełnie nowych funkcjach programów nexo, które umożliwiają o wiele bardziej elastyczne wyeksponowanie danych w formie dodatkowych kolumn z informacjami o dokumencie które pozwalają również być ujęte jako filtry dokumentów co powoduje, iż program nie wymaga tak dużej liczby zestawień i raportów jak programy innych producentów. Dla użytkownika programu który nabędzie podstawowych umiejętności w obsłudze zarówno Rachmistrza nexo jak i Rewizora nexo pro. Skorzystanie z tych funkcjonalności pozwoli w połączeniu między innymi z dodatkowymi polami własnymi dla dokumentów, w których można dodatkowo zdefiniować sobie możliwość dopisywania ilości paliwa w litrach dla każdego rodzaju benzyny. Nie będzie też problemu z wyciągnięciem podstawowych danych wymaganych niejednokrotnie w zestawieniach do instytucji związanych z ochroną środowiska jak ich GUS.
Dla praktycznie każdego widoku programu dokonano też zmian w formie eksportu zawartości widocznej listy dokumentów według wybranych przez nas filtrów przez dodanie funkcji eksportu tych danych bezpośrednio do Excela bez konieczności kopiowania zawartości listy i wklejania jej do Excela jak to odbywało się wcześniej w programach linii GT.
Ciekawą zmianą interfejsową jest również dodanie w dolnej części okna każdej z ewidencji możliwości podglądania zawartości dokumentów bez ich otwierania. Użytkownik wybierając odpowiednią zakładkę spośród dostępnych takich jak:
- Wizytówka,
- Zdarzenie,
- Szczegóły,
- Rozrachunek,
- Księgowość,
- Księgowość pozycje.
Ma możliwości podglądu zawartości dokumentów dosłownie przesuwając się po nich za pomocą strzałek na klawiaturze, które umożliwiają poruszanie się po liście dokumentów.
W związku z uruchomieniem takiej formy podglądu dokonano bardzo dużej zmiany w zachowaniu programu na użycie klawisza Enter. Mianowicie użycie klawisza Enter na danym dokumencie nie powoduje otwarcie dokumentu zarówno w programach Rachmistrz nexo pro, Rewizor nexo pro i Subiekt nexo pro do edycji tylko w trybie podglądu.
Istnieje oczywiście możliwość uruchomienia dokumentu natychmiast do edycji przez odpowiedni klawisz funkcyjny, który również jako skrót klawiaturowy został przeniesiony z programów linii GT – jest to klawisz funkcyjny F4. Można powiedzieć, że ta funkcja stanowi również swego rodzaju zabezpieczenie, gdyż osobiście niejednokrotnie pracując na starszych wersjach programu z linii GT zdarzyło nam się wejść do dokumentu za pomocą entera i odruchowo zapisać go co powodowało aktualizację zapisów w bazie danych. Przykładowo, gdy chcieliśmy zmienić dane kontrahenta, a jako wygodny użytkownik nie uruchomiliśmy modułu związanego z kontrahentami tylko zrobiliśmy to z poziomu istniejącego dokumentu. Takie działanie miało niestety swoje konsekwencje polegające na dodaniu kolejnego adresu historycznego dla klienta i przypisaniu go do starego dokumentu, co bardzo często było powodem zakłopotania u wielu naszych klientów, gdy zachodziła konieczność wydrukowania duplikatu dokumentu dla kontrahenta który wystawialiśmy nawet kilka lat wcześniej, a kontrahent ten posiadał inne dane adresowe. Niewykonalne wtedy było wydrukowanie duplikatu dokumentu zawierającego stare dane adresowe, gdyż naszym własnym zachowaniem doprowadziliśmy do aktualizacji tych danych adresowych na starym dokumencie.
Rozrachunki w Rachmistrzu nexo pro
Można powiedzieć, że największa zmiana w stosunku do programów linii GT, a szczególnie Rachmistrza GT na korzyść Rachmistrza nexo pro jest wprowadzenie możliwości prowadzenia rozrachunków zarówno polskich złotych jak i w innych walutach, w których przyjmujemy dokumenty i je rozliczamy. W kwestii rozliczeń dokumentów walutowych naliczanie program nalicza różnicę kursową w celu zaksięgowania ich jako koszty lub przychody.
Rozrachunki w programie Rachmistrz nexo pro są możliwe do wprowadzenia na etapie wprowadzania dokumentu do ewidencji VAT jak i wprowadzania dokumentu bezpośrednio do księgi KPiR. Wprowadzanie rozrachunku w obu tych opcjach umożliwia nam operowanie na rozrachunkach zarówno dla klientów którzy są podatnikami VAT jak i nimi nie są oraz tych klientów którzy są podatnikami VAT pewnego rodzaju kosztów nie objęte podatkiem VAT.
Podsumowując szereg elementów wprowadzonych w programie Rachmistrz nexo pro – wymienionych powyżej oraz tych których nie wymieniliśmy – od strony ewidencji VAT zakupu zdecydowanie stawia ten program jako godnego następcę starszej wersji czyli Rachmistrz GT, który na pewno podczas pracy sprawdzi się zarówno w małych firmach jak i dużych które nie przekroczyły odpowiednich limitów, aby pracować na programach obsługujących pełne księgi takich jak Rewizor GT.
Jedna odpowiedź do “Rachmistrz Nexo Pro, a Rachmistrz GT porównanie na przykładzie ewidencji VAT”