Prawo podatkowe

POCZATEK ROKU 2022 I POLSKI ŁAD

POCZATEK ROKU 2022 I POLSKI ŁAD

W związku z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu, początek roku 2022 jest okresem kiedy wielu przedsiębiorców dokonuje zmian formy opodatkowania. Generalnie brak zmian nie wymaga zgłoszenia i wtedy automatycznie wybrana wcześniej forma opodatkowania przechodzi na kolejny rok. Jeśli jednak przedsiębiorcy będą chcieli dokonać zmian, będą musieli dotrzymać obowiązujących terminów, gdyż niedotrzymanie tych terminów oznacza, że ​​podatnicy będą rozliczani na starych zasadach przez cały rok. Większości obowiązkowych zgłoszeń podatnik powinien dokonać samodzielnie, ponieważ zazwyczaj dokumenty te trzeba podpisać osobiście, a zatem nie wykona tego biuro rachunkowe.

I. Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku – obowiązujące terminy i formy zgłoszeń

Terminy na zmianę formy opodatkowania
W przypadku zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy bądź ryczałt przedsiębiorca może dokonać zmiany formy opodatkowania w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca pierwszy w roku podatkowym przychód osiągnął w styczniu, czas na zmianę formy opodatkowania ma wyłącznie do 20 lutego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą zmienić formę opodatkowania z karty podatkowej na inną. W takim przypadku oświadczenie o zmianie formy podatkowej należy złożyć najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego.

Bardzo ważne jest przestrzeganie powyższych terminów. Ich przekroczenie i brak złożenia oświadczenia o chęci zastosowania nowej formy opodatkowania w 2022 roku spowoduje, że przedsiębiorca przez cały rok 2022 zmuszony będzie do rozliczania się na dotychczasowych zasadach.

Brak możliwości zastosowania karty podatkowej
Przepisy Polskiego Ładu uniemożliwią przedsiębiorcom zmianę formy podatkowej na kartę podatkową w 2022 roku.
Od roku 2022 mogą z niej korzystać jedynie podatnicy, którzy byli opodatkowani w tej formie przed rokiem 2022 i kontynuują opodatkowanie w formie karty podatkowej.

Gdzie złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania w 2022 roku?
Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania to działanie osobiste podatnika. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o zmianę bądź rezygnację z wybranej formy opodatkowania bezpośrednio w urzędzie skarbowym, bądź za pomocą wniosku CEIDG-1. Druk aktualizujący CEIDG-1 można złożyć w formie online za pośrednictwem serwisu Biznes.gov.pl podpisując go Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Wybór formy opodatkowania – czy wniosek składać co roku?
Zasada będzie obowiązywać nadal w 2022 r., czyli wybory podatkowe dokonane w tym roku podatkowym będą obowiązywać także w latach następnych. Podatnik co roku nie musi przesyłać wniosku informującego o wybranej w danym roku formie podatkowej, chyba że zamierza ją zmienić.

II. Estoński CIT – jak zgłosić spółkę?

Jeżeli spółka spełnia warunki „wejścia” w estoński CIT, to nie spółka, ale jej wspólnicy powinni złożyć zawiadomienie ZAW-RD o wyborze opodatkowania ryczałtem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowana ryczałtem, tj. 31.01.2022 r. w przypadku gdy rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym.

Spółki mogą dokonać tego wyboru nie tylko w pierwszym miesiącu roku obrotowego, ale w dowolnym momencie jego trwania.

Zawiadomienie może zostać złożone przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania estońskim CIT podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.  W takim przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.

III. Zaliczki na podatek dochodowy i obowiązek comiesięcznego wysyłania deklaracji do ZUS

Zawiadomienie o formie wpłacania zaliczek na PIT zgłaszane jest bezpośrednio w zeznaniu rocznym. Podatnicy nie muszą więc pilnować terminów informowania o wyborze opłacania kwartalnych lub uproszczonych zaliczek na podatek w trakcie roku.

Jednakże, po wejściu w życie Polskiego Ładu, ze względu na nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, wszyscy płatnicy składek mają comiesięczny obowiązek wysyłania deklaracji do ZUS. Między innymi wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jest uzależniona od przychodów i dochodów, dlatego dane przesyłane do ZUS również muszą zawierać informacje o przychodach/dochodach. Oznacza to, że pomimo stosowania uproszczonych zaliczek na PIT, wymagane będzie miesięczne ustalanie i zgłaszanie wysokości osiągniętego przychodu/dochodu dla celów rozliczeniowych do ZUS.

Powrót do listy wpisów

Dodaj komentarz