Informacje prawne, Nexo, Prawo podatkowe, Programy dla firm

Zmiany w CIT na rok 2023

Zmiany w CIT

1) Zawieszenie do 31 grudnia 2023 r. stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym

Formalnie przepisy o minimalnym podatku dochodowym weszły w życie już 1 stycznia 2022 r., wskutek Polskiego Ładu. Obecnie odnoszą się one do podatników CIT, którzy wykażą stratę  z działalności operacyjnej albo dochodowość (udział dochodów w przychodach) niższą niż 1%.

Przyjęta zmiana oznacza, że podatnicy, którzy będą mieli stratę z działalności operacyjnej albo dochodowość niższą niż 2 %., zapłacą po raz pierwszy minimalny podatek dochodowy do końca marca 2025 r., rozliczając się z CIT za rok poprzedni.

2) Uchylenie przepisów o „ukrytej dywidendzie”

Regulacja ta stanowiła istotne ograniczenie w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków, określanych jako tzw. ukryta dywidenda. Miały to być:

  • koszty, których wysokość lub termin poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub
  • koszty, których racjonalnie działający podatnik nie poniósłby lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany, przy czym przy określaniu wysokości tych kosztów przepisy dotyczące weryfikacji i warunków ustalania cen transferowych stosuje się odpowiednio, lub
  • koszty obejmujące wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika.

3) Zmiany w zakresie tzw. transakcji rajowych

W ramach Polskiego Ładu 3.0, z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. został zlikwidowany obowiązek dokumentacyjny w stosunku do tzw. pośrednich transakcji rajowych.

Ponadto, w ramach Polskiego Ładu 3.0 podniesiony został próg dokumentacyjny dla transakcji realizowanych bezpośrednio z podmiotami z rajów podatkowych (tzw. bezpośrednie transakcje rajowe). W przypadku transakcji kontrolowanych z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową lub zagranicznym zakładem położonym na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, próg dokumentacyjny wynosić będzie:

  • 2500000 zł – w przypadku transakcji finansowej,
  • 500000 zł – w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa.

4) Zmiany w podatku u źródła (WHT)

Urealnienie lub złagodzenie obowiązującego od 1 stycznia 2019 r. mechanizmu poboru tego podatku, nazywanego w skrócie mechanizmem pay & refund.

5) Zmiany w zakresie tzw. ulgi na złe długi

W ramach Polskiego Ładu 3.0 z dniem 1 stycznia 2023 r. zlikwidowany zostanie obowiązek wykazywania w zeznaniu podatkowym wierzytelności lub zobowiązania, z którymi związane są zwiększenia lub zmniejszenia wynikające z tzw. ulgi na złe długi. Tym samym przestanie być konieczne załączanie do zeznania CIT-8 informacji CIT/WZ.

6) Wydłużenie terminu na zapłatę estońskiego CIT od zysku netto (przeznaczonego do wpłaty albo na pokrycie strat)

-> Uwaga! Wejście tej zmiany w życie nastąpiło już od 26 października 2022 r.

Powrót do listy wpisów

Jedna odpowiedź do “Zmiany w CIT na rok 2023

Dodaj komentarz