Informacje prawne, Prawo podatkowe, Uncategorized

VAT – SLIM VAT 3

1) Nowe możliwości korygowania deklaracji złożonych w systemie OSS i IOSS

W sytuacji gdy upłyną 3 lata po terminie złożenia deklaracji lub podatnik zaprzestanie korzystania z procedury szczególnej bądź zmieni państwo członkowskie identyfikacji, korekta taka może być złożona wyłącznie bezpośrednio do państwa członkowskiego konsumpcji (poza systemem OSS). Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o VAT nie regulują wprost kwestii korygowania deklaracji w ww. przypadkach. Dotyczy to również transakcji, które zostały rozliczone w ramach systemu Mini One Stop Shop (MOSS).

W dodanym artykule projektowanej ustawy, wskazano że podatnik, dla którego państwem członkowskim konsumpcji jest Polska, składa korektę deklaracji VAT drogą elektroniczną, za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej na portalu podatkowym, do Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

2) Zaliczka i dostawa w tym samym okresie rozliczeniowym – zmiana zasad fakturowania

W ramach pakietu SLIM VAT 3 zaproponowano wprowadzenie regulacji, zgodnie z którymi podatnik nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury zaliczkowej w przypadku, gdy całość lub część zaliczki otrzyma w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym dokona czynności, na poczet których otrzyma tę zapłatę. Nie będzie to jednak możliwe w przypadkach gdy ustawodawca przewidział szczególne terminy wystawiania faktur.

3) Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności

Pakiet SLIM VAT 3 zakłada, że „przywileje” wynikające z zastosowania mechanizmu podzielonej płatności (niestosowanie sankcji VAT oraz podwyższonych odsetek od zaległości) będą stosowane również w przypadku, gdy zapłata kwoty odpowiadającej kwocie podatku wynikającej z otrzymanej faktury zostanie zapłacona z zastosowaniem MPP przez podatnika innego niż wskazany na fakturze. W ramach pakietu SLIM VAT 3 przewidywane jest rozszerzenie katalogu wyłączeń z odpowiedzialności solidarnej osób trzecich, w przypadku pomyłkowych wpłat na rachunek VAT.

4) Podwyższenie limitu dla statusu małego podatnika VAT

W ramach pakietu SLIM VAT 3 planuje się podwyższenie limitu uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika z 1.200.000 euro do 2.000.000 euro. Tym samym limit małego podatnika dla VAT i podatku dochodowego będzie taki sam.

5) Kurs dla faktur korygujących wystawianych w walucie obcej

W przypadku gdy podstawa opodatkowania określona w walucie obcej ulegnie zmianie, przeliczenia na złote będzie się dokonywało według kursu średniego danej waluty obcej przyjętego dla podstawy opodatkowania przed jej zmianą. Kurs przyjmowany do przeliczenia kwoty korekty podstawy opodatkowania na fakturze korygującej będzie zatem zasadniczo taki sam, jak kurs przyjęty dla pierwotnego rozliczenia.

Ponadto z projektu wynika, że w sytuacji gdy podatnik zdecyduje się na wystawienie zbiorczej faktury korygującej, z tytułu opustu lub obniżki ceny, wówczas przeliczenia na złote podatnik dokona według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej (odpowiednio zastosuje kurs średni EBC). W takim przypadku stosowany będzie zatem jeden kurs do wszystkich korygowanych transakcji (podatnik nie będzie musiał stosować pierwotnego kursu zastosowanego do każdej z korygowanych transakcji).

6) WDT – prawo do zastosowania stawki 0% VAT

W wyniku planowanych zmian SLIM VAT 3, podatnik będzie miał prawo do skorygowania WDT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Planowane zmiany są zgodne ze stanowiskiem, które MF zajmowało już wcześniej.

7) Zmiana zasad odliczania VAT w przypadku WNT

SLIM VAT 3 zakłada rezygnację z wymogu posiadania faktury dotyczącej WNT przy odliczaniu VAT. Zgodnie z planowanymi zmianami faktura nie będzie formalnym warunkiem odliczenia podatku w przypadku WNT. Powyższe spowoduje, iż podatek naliczony i należny z tytułu WNT będą zawsze rozliczane dokładnie w tym samym okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji VAT od WNT będzie mógł być w pełni neutralny dla podatnika (oczywiście, o ile uwzględni on kwotę podatku należnego z tytułu WNT we właściwej deklaracji).

 

8)Szybki zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, w terminie 15 dni po spełnieniu określonych w ustawie warunków. W ramach pakietu SLIM VAT 3 wprowadza się zmiany warunkach, jakie należy spełnić.

 

9) Planowane zmiany w proporcjonalnym odliczaniu VAT

 ➢ Prognoza odliczania VAT – zniesienie obowiązku uzgadniania proporcji z naczelnikiem urzędu skarbowego

W ramach pakietu SLIM VAT 3 planuje się likwidację wymogu uzgadniania prognozy proporcji lub prognozy prewspółczynnika i sporządzania protokołu przez naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z projektem podatnik będzie zawiadamiał naczelnika urzędu skarbowego o przyjętych danych wyliczonych szacunkowo terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten sposób określenia proporcji/prewspółczynnika zostanie zastosowany po raz pierwszy, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji (JPK_VAT).

➢ Zaokrąglanie wskaźnika proporcji do 100%

W ramach pakietu SLIM VAT 3 limit 500 zł (pozwalający na uznanie, że proporcja określona przez podatnika wynosi 100% – w sytuacji gdy proporcja przekroczyła 98%) ma być zwiększony do 10.000 zł.

➢ Zmiany w zakresie rocznej korekty odliczonego wstępnie VAT

Projekt ustawy nowelizującej SLIM VAT 3 zakłada wprowadzenie opcji rezygnacji z dokonywania rocznej korekty.

Powrót do listy wpisów

Jedna odpowiedź do “VAT – SLIM VAT 3

Dodaj komentarz